Wadowice są szczególnym miejscem pielgrzymkowym ze względu na postać św. Jana Pawła II. To właśnie tu, w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy kapłan, biskup, kardynał oraz następca św. Piotra.

Jako głowa Kościoła Katolickiego przybywał do Wadowic trzykrotnie, w latach: 1979, 1991 oraz 1999. Modlił się wówczas w Bazylice oraz spotykał się z mieszkańcami rodzinnego miasta. Podczas ostatniej wizyty tak rozpoczął swoje przemówienie:

Umiłowani Bracia i Siostry! Po raz kolejny, w czasie mojej posługi Kościołowi powszechnemu na Stolicy św. Piotra, przybywam do [moich] rodzinnych Wadowic. Z wielkim wzruszeniem patrzę na to miasto lat dziecięcych, które było świadkiem mych pierwszych kroków, pierwszych słów i tych – jak mówi Norwid – pierwszych ukłonów, co są jak odwieczne Chrystusa wyznanie: „Bądź pochwalony!” (por. „Moja piosnka”). Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół mojego chrztu świętego… Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom, i wypowiedzieć słowa, którymi wita się domowników po powrocie z dalekiej drogi: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! 

Dziękując Bogu za Papieża Polaka, zapraszamy pielgrzymów do nawiedzania w Wadowicach miejsc związanych z osobą św. Jana Pawła II. 

  • Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (kaplica chrztu, kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy, kaplica papieska z relikwiami św. Jana Pawła II)
  • Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II
  • Liceum im. Marcina Wadowity (dawne gimnazjum, w którym uczył się Karol Wojtyła)
  • Klasztor Ojców Karmelitów (z relikwią szkaplerza, który nosił św. Jan Paweł II)

Pielgrzymi przybywający do Wadowic i chcący uczestniczyć w Eucharystii mogą to uczynić, dołączając się do Mszy świętych parafialnych. Jeżeli grupa pielgrzymuje z własnym kapłanem, to można umówić godzinę sprawowania liturgii po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym lub mailowym (informacje oraz kontakt). Księży oraz przewodników grup prosimy o punktualność.

Wszystkich pielgrzymów zapraszamy również do modlitwy podczas Nowenny do św. Jana Pawła II, którą odprawiamy w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 18:00. Przed relikwiami wadowickiego Rodaka modlimy się w intencjach, jakie wierni składają do specjalnie przygotowanej w tym celu skrzynki, która znajduje się na ścianie przed kaplicą papieską. Intencje te odczytujemy także przed rozpoczęciem Eucharystii.

Wszyscy ci, którzy pragną modlić się w naszej Bazylice przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II – Patrona Wadowic, zapraszamy także na Mszę św. w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 18:00, którą poprzedza Wieczór Jana Pawła II o godz. 17:30. Nabożeństwo kończy procesja światła przed pomnik św. Jana Pawła II na wadowickim rynku.