Spotkania: 3. wtorek miesiąca

Opiekun duchowy: ks. infułat Jakub Gil


W tych Wadowicach i w tym kościele, w którym Jan Paweł II przyjął sakrament Chrztu, przystąpił do Pierwszej Spowiedzi i Komunii świętej, a także Bierzmowania, z woli proboszcza parafii i kustosza bazyliki, ks. prałata Jakuba Gila, w dniach 1-4 grudnia 2000, odbyły się rekolekcje Rycerstwa Niepokalanej. Rekolekcje prowadził o. Stanisław M. Piętka, prezes narodowy Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej.

Wadowiczanie, którzy za przykładem swego wielkiego Rodaka, Jana Pawła II, kierują tak często swe kroki do kaplicy przed ołtarz, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, z żywą wiarą uczestniczyli również w tych rekolekcjach, słuchając słowa Bożego, przystępując do sakramentu Pokuty i Eucharystii.

Lekturą pomocną w rekolekcjach i dostępną dla większości parafian były pisma rycerskie: Rycerz Niepokalanej, Informator Rycerstwa Niepokalanej, Mały Rycerzyk Niepokalanej i broszurka Czym jest Rycerstwo Niepokalanej. Dzieci otrzymały Cudowne Medaliki Niepokalanej.

Ukoronowaniem rekolekcji było uroczyste przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej 400 osób i poświęcenie Niepokalanej w duchu św. Maksymiliana całej parafii.

„Następnym etapem w rozwoju Rycerstwa Niepokalanej w wadowickiej parafii niech będzie powstanie żywej wspólnoty Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej. Jest to życzenie i jednocześnie zadanie.” (o. Stanisław Piętka)

Od 18 maja 2006 roku jesteśmy Stowarzyszeniem – RYCERSTWO NIEPOKALANEJ MI. Czynnych członków MI jest dwudziestu trzech.

W wyniku wyborów wybrano Zarząd w składzie:

Maria Wolczko – prezes
Wanda Piątek – v-ce prezes
Emilia Kumorowska – ekonom
Albina Dudoń – sekretarz

Komisja rewizyjna:

Zofia Bochenek – przewodnicząca komisji rewizyjnej
Teresa Rzycka – członek komisji rewizyjnej

Doradcy Zarządu:

Emilia Gurdek
Róża Lelek

Formacyjne spotkania odbywają się raz w miesiącu – w trzeci wtorek miesiąca. W pierwsze soboty uczestniczymy w Eucharystii i prowadzimy adorację Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi.

Każdego roku w święto Zwiastowania Pańskiego włączamy się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W czasie Mszy Św. podejmujemy przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego.

Od 29 listopada do 7 grudnia prowadzimy Nowennę do Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia NMP bierzemy czynny udział w Eucharystii dziękując Bogu za Niepokalaną.

Przedstawiciele naszej wspólnoty biorą udział w rekolekcjach i Dniach Kolbiańskich w Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach. 14 sierpnia uczestniczymy w nabożeństwie tranzitus Harmęże-Auschwitz.