PIELGRZYMKA ŚLADAMI JANA PAWŁA II – z okazji 100 rocznicy urodzin

TAJLANDIA-KAMBODŻA-DUBAJ – 25 Styczeń-8 lutego 2020
Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Tajlandię w dniach 10 i 11 maja 1984 r.

DLACZEGO PIELGRZYMKA DO TAJLANDII I KAMBODŻY?

Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Tajlandię 10 i 11 maja 1984 r. podczas jednej ze swych najdłuższych podróży apostolskich (od Alaski przez Koreę Południową, Papuę Nową Gwineę i Wyspy Salomona).
Pielgrzymka ta miała charakter misyjny, a papież spotkał się z królem Tajlandii, przedstawicielami różnych środowisk i grup społecznych oraz dostojnikami buddyjskimi.
Udzielając tajskim diakonom sakramentu kapłaństwa Jan Paweł II powiedział: “Zachęcajcie i umacniajcie tych, którzy już usłyszeli nowinę Chrystusa, głoście ją dobitnie i wytrwale tym, którzy jeszcze nie wierzą.”

Historia Kościoła katolickiego w Tajlandii sięga XVI w., kiedy to – do będącej wówczas stolicą kraju Ayutthai – przybyli pierwsi zakonnicy: portugalscy dominikanie. W 1674 r. Stolica Apostolska mianowała pierwszego wikariusza apostolskiego Syjamu. W XVII wieku posługę rozpoczęli tu kapłani Stowarzyszenia Misji Zagranicznych w Paryżu (które do dzisiaj kontynuuje pracę misyjną na terenie Tajlandii)
Obecnie na ponad 65 milionów mieszkańców, katolicy stanowią około 300 tysięcy. Jest 10 diecezji, w których pracuje ok. 450 kapłanów. Miejscowych nawróceń jest niewiele; Kościół w Tajlandii wciąż jest przede wszystkim kościołem katolików – emigrantów. Mimo to świątyń (zabytkowych i współczesnych) widzi się tu bardzo wiele. Wszystkie są bardzo zadbane, a w nabożeństwach uczestniczy wielu wiernych. Przy większości kościołów znajdują się imponujących rozmiarów kompleksy szkolne. Prywatne szkoły prowadzone przez Kościół katolicki (w których uczniowie to w przeważającej części buddyści) uchodzą za najlepsze w kraju. Kościół prowadzi także dwa uniwersytety, liczne szpitale i hospicja.

Kościół tajski ma swoich błogosławionych i świętych. Do ich grona należy siedmiu męczenników z Songkhon, zamordowanych podczas toczącej się w 1940 r. wojny Tajlandii z Francją o terytoria indochińskie; zostali oni ogłoszeni błogosławionymi 22 października 1989 r. przez Jana Pawła II. W Roku Jubileuszowym polski papież beatyfikował również otaczanego w Tajlandii wielką czcią ks. Mikołaja Bunkerd Kitbamrunga – gorliwego kapłana tajskiego niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Francji. Jak powiedział Jan Paweł II w homilii beatyfikacyjnej, ks. Mikołaj został uwięziony z nienawiści do wiary i poniósł męczeńską śmierć, jako ofiara antychrześcijańskich prześladowań, ponieważ był kapłanem katolickim.

Dla wielu osób Tajlandia jest pierwszym krokiem w poznawaniu Azji, której kulturowa oryginalność przyciąga turystów z całego świata. Ten egzotyczny kraj kusi przybyszów orientalną atmosferą, przyjaznym klimatem, słonecznymi plażami, pięknymi krajobrazami, cudownymi kwiatami i smaczną kuchnią. Tajlandia ma jednak przybyszom o wiele więcej do zaoferowania: wspaniałą historię, bogatą kulturę, ciekawą architekturę. Sąsiadująca Kambodża to kraj pięknych i niesamowitych zabytków, bogatej historii, oraz gościnnych mieszkańców. Świątynie Angkor uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie… ich urok nie ma sobie równych.

KAMBODŻA
W Kambodży będziemy uczestniczyć w Mszy św. sprawowanej z lokalnymi mieszkańcami w pływającym na wodzie kościele. Przy kościele działa szkoła katolicka dla dzieci z pływającej wioski, do której należy 250 uczniów. Spotkanie z uśmiechniętymi dziećmi na pewno zapadnie Wam w pamięć na długie lata…

Większość z nas myśląc o Kambodży ma przed oczami monumentalne i unikatowe na skalę światową kamienne świątynie Angkoru – dawnej stolicy Imperium Khmerów. Ten niezwykły kompleks świątynny i miejski zajmujący obszar 400 km2, uważany jest za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie.

Każdy, kto choć raz zawita do Kambodży ulega jej czarowi i zanim jeszcze opuści jej granice, chciałby tutaj powrócić. Kambodża zajmuje szczególne miejsce w sercach podróżników, pielgrzymów, misjonarzy: a to za sprawą uśmiechniętych i życzliwych ludzi, smacznej kuchni, przepięknych widoków – musicie przekonać się sami!

DLACZEGO ROBIMY POSTÓJ W DUBAJU ?

Podróż do Tajlandii, to wielogodzinny lot… aby podróż nie była zbyt wyczerpująca, w drodze do Tajlandii zatrzymamy się na na nocleg i zwiedzanie całodniowe Dubaju, gdzie będziemy uczestniczyć w Mszy św. w Katedrze Dubajskiej, która jest Największą Parafia na świecie, a następnie zwiedzimy najpiękniejsze miejsca tego Futurystycznego nowoczesnego miasta, uważanego za jedno z najpiękniejszych miast świata. gdzie słowo NAJ jest kryterium rozwoju miasta: NAJwiększe, NAJpiękniejsze, NAJbogatsze, NAJlepsze…

Dubaj, to nie tylko społeczność muzułmańska.
Chrześcijanie stanowią w Emiratach Arabskich obecnie około 10% mieszkańców, szacuje się ich na ok. 1 milion wiernych, a o wielowiekowej obecności chrześcijan świadczą chociażby pozostałości kościoła w Al-Chaurze z III w.n.e.

Spory procent chrześcijan to zasługa między innymi konstytucji kraju, która gwarantuje nie-muzułmanom wolność wyznania.

Blisko 400 tys. wiernych zamieszkuje na terenie katolickiej parafii Matki Bożej w Dubaju. Jej siedziba i kościół parafialny zlokalizowane są w mieście, w którym 85 proc. ludności stanowią cudzoziemcy. Jest to zatem prawdopodobnie NAJwiększa parafia Rzymsko-katolicka na świecie.

Kościół, który może pomieścić 1700 osób, jest stanowczo za mały wobec istniejących potrzeb. Stąd też otaczający świątynię plac jest wyposażony w telebimy i odpowiednie nagłośnienie. Dzięki temu w liturgii jednorazowo może czynnie uczestniczyć blisko 20 tys. ludzi. W każdy weekend odprawianych jest kilkanaście mszy świętych a tygodniowo do komunii św. przystępuje około 80 tys. osób.

Większość parafian stanowią pracujący w ZEA cudzoziemscy, głównie z Indii i Filipin oraz Europy. Zdaniem wikariusza apostolskiego dla Arabii Południowej bp. Paula Hindera OFM Cap, „Kościół staje się dla nich drugim domem. Stąd też przestrzeń parafialna staje się rodzajem miejsca spotkań, tak w sensie duchowym, jak i ludzkim”.

Tolerancja Religijna jest jednym z czołowych nurtów jakim kierują się dziś ZEA

14 czerwca 2017 książę, Abu Dhabi, pełniący funkcję Prezydenta ZEA, dokonał zmiany nazwy największego i najważniejszego meczetu w stolicy kraju – Abu Dhabi, na „Mariam, Umm Eisa” – Maria, Matka Jezusa.
Do tego czasu meczet był dedykowany szejkowi Zajedowi, ojcu-założycielowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zmiana ma ilustrować zasadę tolerancji i wartości współistnienia między religiami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W dniach 3-5 luty 2019 roku, Papież Franciszek przybył do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z pielgrzymką , gdzie został przyjęty z ogromna gościnnością przez Szejków wszystkich 7 Emiratów, a na ulicach na Papieża Franciszka oczekiwało setki tysięcy katolików z Emiratów Arabskich i państw sąsiadujących.
Szejk Muhammad ibn Zaid an-Nahajan dni w których Papierz Franciszek przybył do Emiratów Arabskich, ogłosił dniami wolnymi od pracy, aby każdy mógł cieszyć się tak dostojnym wydarzeniem.
„Przybyłem wam powiedzieć: błogosławieni!” – mówił Franciszek do uczestników wyjątkowej liturgii w Abu Zabi.
“Ojciec Święty przypomniał, że Jezus nie mówi do swych uczniów: będziesz błogosławiony, ale jesteś błogosławiony”
W Mszy św. wzięło udział 180 tys. katolików ze stu krajów świata, a także 4 tys. delegacja muzułmańska z najwyższymi dostojnikami państwowymi i religijnymi Półwyspu Arabskiego.

TAJLANDIA-KAMBODŻA-DUBAJ – 25 Styczeń-8 lutego 2020

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE: Dubai
TAJLANDIA: Bangkok, Damneon Sudak, Kanchanaburi, Most na Rzece Kwai, Aiuthaia, Bang Pa-Inn, Krabi, Wyspa Phi Phi, Maya Beach, Wyspa Bambusowa, Wyspa Jamesa Bonda
KAMBODŻA: Siem Reap, Świątynie Angkor

Program pielgrzymki:

DZIEŃ 1: (sobota) 25 styczeń 2020, POLSKA
– Przelot z POLSKI do Dubaju
– Przylot do Dubaju w godzinach wieczornych. Kolacja w samolocie.
– Transfer do hotelu i czas na odpoczynek po podróży.

DZIEŃ 2: (niedziela) 26 styczeń 2020, DUBAI (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
– po śniadaniu przejazd do Katedry St. Marys (Matki Bożej) na msze św.
– przejazd NAJelegantszą Aleją w Emiracie Dubaj, słynna Sheik Zayed Road gdzie wznosi się NAJwiększa ilość drapaczy chmur na świecie, wybudowanych przy jednej ulicy
– następnie udamy się na NAJwiększą sztucznie usypaną wyspę w kształcie Palmy, widoczną także z kosmosu, zobaczymy tutaj piękny i bajkowy Atlantis Resort, jak również wspaniałą panoramę miasta
– w porze obiadowej udamy się do dzielnicy Dubai Marina. W swoim czasie był to NAJwiększy plac budowy świata, jednocześnie budowano tutaj ponad 200 wieżowców o wysokości od minimum 200 m do 420 m. Cała dzielnica jest sztucznym akwenem wodnym z kanałami przecinającymi całą dzielnicę, a wszystko wybudowane na pustyni…znajdują się tutaj piękne estakady ze sklepikami, restauracyjkami, kawiarenkami, przy których w niebo pną się setki wieżowców, zobaczymy tutaj NAJwyższy na świecie skręcony wieżowiec, czyli CAYAN TOWER
– Czas wolny na spacer, zakupy, obiad lub odpoczynek 1,5 godz.
– Przejazd na Plażę Jumeirach Beach na zdjęcia z widokiem na Słynny Żagiel – Hotel Burj Al Arab, czyli jedyny 7* NAJekskluzywniejszy na świecie Hotel w którym nie ma recepcji, każdy apartament ma swojego prywatnego lokaja… NAJmniejszy to tylko 169 m2, a NAJwiększy 780 m2.
– wieczorem udamy się pod NAJwyższy budynek świata BURJ KHALIFA, który wznosi się na wysokość 828m.
Burj Khalifa sąsiaduje z NAJwiększym na świecie centrum handlowym jakim jest Dubai Mall (liczy 1200 sklepów). A to wszystko w otoczeniu sztucznych jezior, na których odbywa się codziennie co 30 minut pokaz NAJwiększych tańczących fontann na świecie – strumienie wody wybijające się na 70 m do góry w rytm muzyki i gry świateł. Wrażenia nie do powtórzenia!
– po kolacji, około godz. 23.30 transfer na lotnisko w Dubaju i nocny przelot do Siem Reap w Kambodży

DZIEŃ 3: (poniedziałek) 27 styczeń 2020, Siem Reap (Kambodza)
– Przylot do Siem Reap (Kambodża), w godzinach popołudniowych
– Transfer do hotelu, obiadokolacja i nocleg
– Msza św. w kościele w Siem Reap
Hotel SPRING PALACE RESSORT 5* lub podobny
http://springpalace.asia/

DZIEŃ 4: (wtorek) 28 styczeń 2020, – pływająca wioska Tonle Sap (Kambodża)
– śniadanie i czas wolny na odpoczynek, kąpiel w basenie, opalanie
– godz 12.00 transfer do portu
– Rejs łodzią po jeziorze Tonle Sap – zobaczymy szkołę gdzie będzie można porozmawiać z dziećmi (warto zabrać długopisy, kredki, słodycze), kościółek katolicki, osiedla na palach i pływające wioski rybackie.
– wizyta na plantacji kwiatów lotosu
– Msza św. w kościele w Siem Reap
– kolacja nocleg w Siem Reap
Hotel SPRING PALACE RESSORT 5* lub podobny

DZIEŃ 5: (środa) 29 styczeń 2020, – Angkor Wat (Kambodża)
– Śniadanie
– Zwiedzanie imponującego, starożytnego kompleksu świątyń Angkor – uznawanego za jeden z architektonicznych cudów świata (Angkor Wat, Angkor Tom, Taras Słoni, Taras Trędowatego Króla, Ta Prom – świątynia pochłonięta przez dżunglę, jedna z najbardziej niesamowitych na świecie.
– Msza św. w kościele w Siem Reap
– Obiadokolacja
– Wieczorem spacer na Nocny Market w Siem Reap
– nocleg w Siem Reap
Hotel SPRING PALACE RESSORT 5* lub podobny

DZIEŃ 6: (czwartek) 30 styczeń 2020 – SIEM SEAP
– dzień przeznaczony na odpoczynek, prywatne masaze SPA, kapiel w basenie i opalanie
– zakupy i spacery po miasteczku Siem Reap
– Msza św w kościele w Siem Reap
– nocleg w Siem Reap
Hotel SPRING PALACE RESSORT 5* lub podobny

DZIEŃ 7: (piątek) 31 styczeń 2020 – Przejazd autokarem do Bangkoku (Tajlandia)
– Śniadanie
– Msza św. w hotelu
– wyjazd w stronę Tajlandii i przejazd do Bangkoku, po drodze podziwianie życia na prowincji mieszkańców Kambodży i Tajlandii
– obiadokolacja i nocleg
– wieczorem czas wolny na najsłynniejszym Night Market w Całej Tajlandii KHAO SAN (5 min pieszo od Hotelu) zakup pamiątek, masaże, tajskie przekąski, etc.
Hotel NUOVO CITY 4* lub podobny

DZIEŃ 8: (sobota) 01 lutego 2020 – Bangkok (Tajlandia)
– śniadanie
– Zwiedzanie Miasta Aniołów jak nazywany jest Bangkok: Pałac Królewski ze świątynią Szmaragdowego Buddy, świątynia Wat Pho (Leżącego Buddy) – najstarsza królewska świątynia w Bangkoku, świątynia Wat Arun
– Msza św. w Katedrze w której mszę św. odprawiał Jan Paweł II
– Obiadokolacja i rejs statkiem po rzece Chao Phraya.
– nocleg Hotel NUOVO CITY 4* lub podobny

DZIEŃ 9: (niedziela) 02 lutego 2020 – Bangkok – Pływający Targ – Kanchanaburi (Tajlandia)
– Śniadanie
– Wycieczka w okolice Bangkoku: pływający targ Damnoen Saduak.
– Przejazd do Kanchanaburi i spacer po moście na rzece Kwai.
– Przejazd fragmentem trasy słynnej „Kolei Śmierci”
– Trekking na Słoniach (fakultatywnie).
– Msza św. na łonie natury
– powrót do Bangkoku na obiadokolacja i nocleg
– nocleg Hotel NUOVO CITY 4* lub podobny

DZIEŃ 10: (poniedziałek) 03 lutego 2020 – BANG PA-INN (Tajlandia)
– śniadanie
– Przejazd do Bang Pa-Inn i zwiedzanie letniej rezydencji królewskiej.
– Obiad w lokalnej restauracyjce w miejsce wieczornej kolacji.
– Msza św
– Transfer na Dworzec kolejowy w Bangkoku i przejazd nocnym pociągiem w kierunku Phuket (wagony sypialne) – odjazd godz. 19.30
– UWAGA – możliwość kupienia kolacji w pociągu (około 10-14 USD)

DZIEŃ 11: (wtorek) 04 lutego 2020 – PHUKET (Tajlandia)
– godz. 7.30 przyjazd po miejscowości Surat Thani i przesiadka w Autokar
– Przejazd Autokarem do Phuket (około 4 godz.)
– czas wolny na odpoczynek i kąpiel w Morzu Andamańskim
– Hotel Novotel Phuket Resort, to najelegantszy i najpiękniej położony hotel na Phuket, z 4 basenami, pięknymi pokojami i bajeczną plażą.
– Msza św. w hotelu
– obiadokolacja i nocleg.
Hotel NOVOTEL PHUKET RESSORT 4* LUX

DZIEŃ 12: (środa) 05 lutego 2020 – PHANGNGA BAY – WYSPA JAMESA BONDA (Tajlandia)
– śniadanie
– Całodniowa wycieczka prywatną szybką łodzią motorową po zatoce Phangnga wśród malowniczych wysp i formacji krasowych, możliwość pływania w oceanie, oraz słynna wyspa Jamesa Bonda która była scenerią filmu „człowiek ze złotym pistoletem”. Pływanie kajakami wśród wysepek rozrzuconych w lagunie Morza Andamańskiego (kajaki z lokalnym sternikiem)
– obiadokolacja i nocleg.
– Msza św. w hotelu
Hotel NOVOTEL PHUKET RESSORT 4* LUX

DZIEŃ 13: (czwartek) 06 lutego 2020 – BAMBOO ISLAND, PHI PHI LEH ISLAND, MAYA BAY, PHILEH LAGOON, PHI PHI DON ISLAND (Tajlandia)
– śniadanie
– (Fakultatywna) całodniowa wycieczka prywatną szybką łodzią motorową. Kąpiel w kryształowych wodach wyspy Bambusowej, podziwianie zatoki Phileh.
– Plażowanie na najpiękniejszej plaży świata MAYA BEACH która była scenerią filmu z Leonardo di Caprio „The Beach”. Wizyta na wyspie Phi Phi Don, znanej ze wspaniałej panoramy z widokiem na 2 zatoki mające zupełnie inny kolor wody. (fakultatywnie).
– Powrót do hotelu około godz 17-18
– Msza św. w hotelu
– Obiadokolacja i nocleg w Phuket
Hotel NOVOTEL PHUKET RESSORT 4* LUX

DZIEŃ 14: (piątek) 07 lutego 2020- PHUKET(Tajlandia) – odlot do Polski
– Śniadanie.
– Plażowanie i odpoczynek do godz. 12.00
– godz. 12.30 zdanie pokoi, i zostawienie bagaży w holu przy recepcji
– Msza św. w hotelu
– po południu wyjazd do Królestwa Tygrysa, gdzie odpłatnie będzie można zrobić zdjęcie z tymi kotami. (Fakultatywnie)
– powrót do hotelu i czas wolny na ostatnie zakupy pamiątek, spacer po plazy i odpoczynek
– godz. 22.30 transfer na lotnisko w Phuket
– godz. 02.00 wylot z Tajlandii

DZIEŃ 15: (sobota) 08 lutego 2020, DUBAI – POLSKA
– Przelot z Phuket do Dubaju.
– Przelot z Dubaju do Polski
– Przylot do Polski w godz. południowych
– Msza św w Wadowicach na zakończenie pielgrzymki

CENA: 11.900 PLN

Cena obejmuje:
– bilety lotnicze zgodnie z programem
– zakwaterowanie w hotelach wg programu
– transfery klimatyzowanym autokarem oraz przejazdy wewnętrzne
– wyżywienie – śniadania i obiadokolacje
– bilety wstępu, zgodnie z programem zwiedzania (nie dotyczy wstępów fakultatywnych)
– opiekę polskojęzycznego pilota, oraz przewodnika
– opiekę duchową kapłana, codziennie msza. Św.

Cena nie obejmuje:
– ubezpieczenia zdrowotnego i od chorób przewlekłych
– wizy KAMBODŻAŃSKIEJ – 50 USD; płatne obligatoryjnie na granicy
– wycieczek fakultatywnych
– innych wydatków osobistych

Zapisy w kancelarii parafialnej z zaliczką 1000 zł.
Informacji udziela ks. Piotr tel. 790 553 660