W tegorocznym adwencie odnajdujemy człowieka, który jest istotą nieustannie oczekującą. Czekanie jest wymiarem, które przenika całe ludzkie istnienie. Zarówno osobiste, jak i rodzinne i społeczne. Każdy na coś czeka. Można powiedzieć, że człowiek żyje – dopóki czeka. I tak bywa od samego początku. Rodzice czekają na urodziny dziecka. Później myślą o jego rozwoju – o chodzeniu, mówieniu. Czekają na jego zachowanie w przedszkolu, w szkole. Są zadowoleni, kiedy widzą wyniki. Niejednokrotnie spotyka ich klęska. Później czekają, aż ich dziecko się wykształci. Zdobędzie zawód. Myślą o jego drodze życiowej. O zamążpójściu. Pragną by ich dorosłe dziecko trafiło na odpowiedzialnego – chłopca, czy dziewczynę. Bywa też tak, że czym starsze – tym więcej zmartwień. Małe dziecko, mały kłopot. Duże – to poważny problem. Małe dziecko depcze kolana rodziców, a duże potrafi zdeptać serce swych rodzicieli.

Człowiek wciąż czeka. Jaka będzie jego rodzina? Co będzie z jego starością? Chory czeka na zdrowie. Człowiekowi wciąż towarzyszy czekanie. Idzie za nim i z nim jak cień.

Człowiek jest istotą wyczekującą. Tej postawie z drugiej strony towarzyszy szukanie. Człowiek jest istotą nieustannie poszukującą. Czym bardziej szuka, tym bardziej jest twórczy. Gdy już przestaje oczekiwać i szukać – to obumiera.

Każdy człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże. Bóg nieustannie czeka i wciąż poszukuje. Czeka na człowieka, a zagubionego nieustannie szuka. Jest tym, który już od upadku rajskiego będzie wołał: „Adamie, gdzie jesteś?” To On jest Dobrym Pasterzem, który poszukuje zagubionej owcy, a gdy ją znajdzie – jest pełen radości – znalazłem zagubionego.

Człowiek jest istotą wolną. Jest w stanie wyboru dobra lub zła. Bóg pragnie, by człowiek w sposób wolny wciąż Go wybierał. By szedł za Jego poleceniami i przykazaniami.

Adwent jest czasem czekania i poszukiwania. Jest okresem wzmożonych relacji pomiędzy poszukującym Bogiem, a zagubionym człowiekiem. „Czekam na Ciebie Panie.” „Adamie, gdzie jesteś?”

 

Ks. Infułat