W Wielki Piątek jest dniem, w którym nie jest sprawowana Msza św. Uczestniczyliśmy w Liturgii Męki Pańskiej, która rozpoczęła się procesją, po której celebrans położył się krzyżem przed ołtarzem.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie.

Jutro Wielka Sobota. Jest to dzień adoracji Chrystusa w Grobie. Poświęcenie pokarmów w naszej Bazylice od godz. 10.00 do 15.00 co pół godziny. Zachęcamy, aby święcąc pokarmy podzielić się z potrzebującymi składając swój dar przy bocznych ołtarzach. W tym dniu zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 poświęceniem ognia i paschału przed Bazyliką. W czasie liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, dlatego prosimy przynieść świece. Po mszy św. wyruszymy z uroczystą procesją rezurekcyjną.